CPR Uygulamalarında Kapnometre ve Kapnometri

CPR Uygulamalarında Kapnometre ve Kapnometri

Akciğerlerdeki gaz degişiminin bir sonucu olarak expirasyonda atık ürün olarak CO2 gazı ortaya çıkar. Expiryum sırasında bu karbondioksit gazının sayısal olarak ölçülmesine kapnometri adı verilir. Ölçüm yapan bu cihaza ise kapnometre adı verilir. Kapnometre Endotrakeal tüp ile solunum sağlayıcı ekipman (balon-valf maske/ventilatör) arasına bağlanır. Kapnometre kullanımında filtre kullanılmasına özen gösterilmelidir. Filte Kapnometre bağlantısının buğulanmasını önleyerek yanlış ölçümün önüne geçer.

kapnometre

Kapnometre

Expiryumda normal ETCO2 değeri 30-45 mmHg’dır. 25-30 mmHg’nın arasındaki değerler hiperventilasyonu, ETCO2 nin 45 mmHg nin üzerine çıkması ise hipoventilasyonu düşündürmelidir.

Şekil 1 de örnek bir kapnografi dalgası formu mevcut. A-B noktaları arası ekspiyumun başladığı ve Hızlı ETCO2 artışının olduğu aralıktır. ETCO2 değeri D noktasından yani expiryumun sonundan ölçülür. Bu nokta ETCO2 değerinin en yüksek olduğu noktadır.

capnography

Şekil 1

Kapnomeri 2010 yılında ilk kez İYD klavuzlarına girdi. Kardiak arrest olgularında CO2 gazının ölçülmesi bizlere bazı önemli avantajlar sunmaktadır.

Kapnometri ile ETT’nün doğru yerleştirilip yerleştirilmediği hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Başda da bahsettiğimiz gibi CO2 solunum sonucu ortaya çıkan bir atık maddedir. Bu bağlamda sadece ETT trakeaya yerleştirildiğinde kapnometrede CO2 değerini görebiliriz. Özafagus entübasyonunda kapnometrede bir kaç ventilasyon sonucunda “0” değeri görülecektir. Yani trakea yerine özefagus entübasyonu yapıldı ise bir başka değişle hastada başarısız entübasyon yapıldı ise kapnometrede CO2 değeri ölçülemeyecektir.

Yine kapnometri ile uyguladığımız kardiak kompresyonların etkinliğini de değerlendirebiliriz. Kardiak kompresyonlar ile vücütta dolaşım başlar. Buna paralel olarak akciğerlerde gaz değişimi de başlar ve Expiryımda ETCO2 ölçülebilir. Bu da kardiak kompresyonların etkili olduğunun göstergesidir.

CPR sırasında ETCO2 hızla normal değerler arasına gelmesi de spondan dolaşımın geri döndüğünün en erken habercisidir.

 

Özet
CPR Uygulamalarında Kapnometre ve Kapnometri
Makale Adı
CPR Uygulamalarında Kapnometre ve Kapnometri
Açıklama
CPR Uygulamalarında Kapnometre ve Kapnometri kullanımı hakkında bilgiler içermektedir.
Yazar
Editör
Resusitasyon.com
Editör Logo
« »
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz