Opioid Aşırı Dozu, Naloxone Eğitimi ve Uygulanması (AHA 2015)

Opioid Aşırı Dozu, Naloxone Eğitimi ve Uygulanması (AHA 2015)

2015 (Yeni):

Opioid aşırı dozu riski altındaki (ya da bu kişilerle birlikte yaşayan veya bu kişilerle sıklıkla temas kuran) kişilere tek başına ya da naloxone uygulanması ve eğitimi ile birlikte opioid aşırı dozuna müdahale eğitimi verilmesi makuldür.

Bu eğitimin, HCP (Sağlık Hizmetleri Çalışanı) amaçlı gelişmiş uygulamalardan ziyade ilk yardım ve HCP (Sağlık Hizmetleri Çalışanı) olmayan temel yaşam desteği tavsiyeleriyle sınırlandırılması makuldür.

Opioid Aşırı Dozu Müdahalesi

2015 (Yeni):

Muhtemel opioid kullanımına bağlı hayatı tehdit eden acil durumda şuurunu kaybetmiş kişilere IM ve IN naloxone uygulanması, standart ilk yardım ve HCP (Sağlık Hizmetleri Çalışanı) olmayan temel yaşam destek protokollerine ek olarak makul olabilir. Opioid aşırı dozu yaşadığı bilinen veya bundan şüphelenilen ve solunumu normal olmayan ya da sadece nefes darlığı geçiren (yani solunumun durması) ve belirli bir nabza sahip hastalarda uygun eğitimi almış kurtarıcıların standart müdahalenin yanı sıra bu hastalara IM veya IN naloxone uygulaması makuldür. Müdahale ekipleri hastanın naloxone veya diğer müdahalelere yanıt vermesini beklerken gelişmiş tıbbi hizmetlere erişimi geciktirmemelidir. Muhtemel opioid kullanımına bağlı resüsitatif acil durumdaki kişilere IM ve IN (İntranasal) naloxone uygulanması, standart ilk yardım ve HCP (Sağlık Hizmetleri Çalışanı) olmayan temel yaşam destek protokollerine ek olarak makul olabilir. EMS aktivasyonu da dahil olmak üzere standart resüsitasyon prosedürleri, naloxone uygulanması için geciktirilmemelidir.

Opioid Aşırı Dozu Yaşadığı Bilinen veya Bundan Şüphe Edilen Hastalarda Kalp Durması

2015 (Yeni):

Belirli bir nabzı olmayan hastaların kalbi durmuş olabilir ya da zayıf ya da yavaş nabza sahip olabilirler. Bu hastalara kalp durması hastaları gibi müdahale edilmelidir. Standart resüsitatif önlemlere naloxone uygulanmasına göre öncelik verilmeli ve yüksek kaliteli CPR’a odaklanılmalıdır (kalp masajı ve suni solunum). Hastanın kalp durması değil de solunum durması yaşıyor olması olasılığına bağlı olarak IM veya IN (İntranasal) naloxone uygulanması makul olabilir. Müdahale ekipleri hastanın naloxone veya diğer müdahalelere yanıt vermesini beklerken gelişmiş tıbbi hizmetlere erişimi geciktirmemelidir.

Neden:

Naloxone uygulaması günümüze kadar ilk yardım sağlayanlar, HCP olmayanlar veya temel yaşam desteği sağlayanlar için tavsiye edilmemiştir. Bununla birlikte, vasıfsız kurtarıcılar tarafından kullanılması amaçlanan naloxone uygulama cihazlarının kullanımı günümüzde ABD’de onaylanmakta ve bu cihazlar mevcut hale gelmektedir ve Hastalık Kontrolü Merkezleri tarafından vasıfsız kurtarıcıların başarılı bir şekilde naloxone uygulamaları için programlar mevcuttur. Bununla birlikte, kaynağının opioid aşırı dozu olup olmaması fark etmeksizin naloxone’un kalp durması vakasında faydalı olması beklenmemektedir; opioid aşırı dozu vakalarında kalp durmasının ciddi solunum depresyonundan ayırt edilmesinin zor olabileceği bilinmektedir. Naloxone uygulanmasının kalp durması yaşayan hastaya faydası olacağına dair hiçbir bulgu olmasa da naloxone uygulanması ciddi solunum depresyonu yaşayan ve sadece kalp durması yaşıyormuş gibi görünen şuurunu yitirmiş (nabız olup olmadığının belirlenmesi zordur) hastalara yardımcı olabilir.

 

Referans:

http://eccguidelines.heart.org/wp-content/uploads/2015/10/2015-AHA-Guidelines-Highlights-English.pdf

Özet
Opioid Aşırı Dozu, Naloxone Eğitimi ve Uygulanması (AHA 2015)
Makale Adı
Opioid Aşırı Dozu, Naloxone Eğitimi ve Uygulanması (AHA 2015)
Açıklama
Opioid aşırı dozu riski altındaki (ya da bu kişilerle birlikte yaşayan veya bu kişilerle sıklıkla temas kuran) kişilere tek başına ya da naloxone uygulanması ve eğitimi
Yazar
Editör
https://www.resusitasyon.com
Editör Logo
« »
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz