Ventriküler Taşikardi

Ventriküler Taşikardi

Ventriküllerden kaynaklanan tedavi edilmediği zamanlarda ölümcül olabilen bir distitmi çeşididir. Bir çok şekilde sınıflandırma yapılsa da kaynağına göre en sık monomorfik ve polimorfik şekilde, nabızın olup olmamasına göre nabızlı ventriküler taşikardi ve nabızsız ventriküler taşikardi olmak üzere sınıflandırılabilir. Tüm ventrikül taşikardilerinde QRS kompleksi geniştir, ventrikül hızı yüksektir. P dalgası görülmez. Arka arkaya  gelen 3 ve daha fazla ventrikül kaynaklı kompleksler de ventrikül taşikardisi olarak tanımlanır.

Monomorfik ventriküler taşikardide ventriküllerdeki uyarı tek bir ektopik odaktan kaynaklanır. Bu nedenle QRS komplekslerinin amplitüdleri ve aksı aynıdır. En sık karşılaşılan ventriküler taşikardi formudur.  Nabızlı yada nabızsız olabilir. Tedavisi nabzın olup olmamasına göre yapılır. Nabızsız ventrikül taşikardisi bir arrest ritmi olmakla beraber hemen resüsitasyona başlanmalı ve acil defibrile edilmelidir. Genelde düzenli bir ritm olmakla beraber ventriküler taşikardinin başlangıç ve bitiş dönemlerinde düzensiz olabilirler.

monomorfik vt

Monomorfik Ventriküler Taşikardi

Polimorfik ventriküler taşikardi kaynağını birkaç farklı ektopik odaktan alır. Torsades de pointes en sık görülen formudur. QRS komplekslerini amplitüdü, aksı ve değişkendir.

Polimorfik Ventriküler Taşikardi

Polimorfik Ventriküler Taşikardi

Özet
Ventiküler Taşikardi
Makale Adı
Ventiküler Taşikardi
Açıklama
Ventriküler taşikardinin tanınması ve Ventriküler taşikardi çeşitleri.
Yazar
Editör
www.resusitasyon.com
Editör Logo
« »
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz