Revize (Gözden Geçirilmiş) Travma Skoru (RTS)

Revize (Gözden Geçirilmiş) Travma Skoru (RTS)

Travma hastalarının değerlendirilmesi, yaralanma seviyesinin belirlenmesi ve mortalite tahmini amacı ile birçok travma skorlama sistemi geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de travma skoru (champion travma skalası) olarak tanımlanın travma skorlama sisteminin 1989 yılında revize edilmesi sonucunda ortaya çıkan “Revize (gözden geçirilmiş) Travma Skoru” dur.

Glaskow koma skalası, solunum sayısı ve sistolik kan basıncı krtiterlerine dayandırılarak uygulanan RTS, T-RTS (Triaj RTS) ve RTSc olmak üzere iki farklı formda uygulanmaktadır. İki formu birbirinden ayıran en önemli nokta puanlama sistemindeki farklılıktır.

Revize Travma Skoru

Revize Travma Skoru

Hastane öncesi alanda yada acil servislerde T-RTS, puanlama yönünden çok daha pratik bir şekilde uygulanması nedeniyle daha efektif olarak kullanılmaktadır.  3 ayrı kriterin, 4 puan üzerinden ayrı ayrı puanlanması ile oluşur. Üç kriterin değerlendirilmesi sonucunda hastalar 0-12 arasında puan alırlar. T-RTS skorlamasından 11 ve altı puan alan hastalarda ölümcül yaralanma oranı yaklaşık %97′ dir. Bu hastaların mümkünse bir travma merkezine transportunun sağlanması ve mutlaka alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

RTS puanı, Glaskow koma skalasının yanlış değerlendirilmesi, (alkol, uyuşturucu kullanımı, sedasyon) ve entübe hastaların yanlış değerlendirilmesi gibi etkenlerden direkt etkilenmektedir. Bu nedenle yanlış hesaplamalar ortaya çıkabilmektedir.

 

Kaynaklar:

1- http://lifeinthefastlane.com/ccc/trauma-scoring-systems/

Özet
Revize (Gözden Geçirilmiş) Travma Skoru (RTS)
Makale Adı
Revize (Gözden Geçirilmiş) Travma Skoru (RTS)
Açıklama
Revize (Gözden Geçirilmiş) Travma Skoru (RTS) ve nasıl değerlendirilmesi gerektiği hakkında bilgiler.
Yazar
Editör
www.resusitasyon.com
Editör Logo
« »

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Acilci dedi ki:

    Güzel bir bilgilendirme. Hayamızda GKS’ den başka skorların da olduğu hatırlanmalı.

Yorum Yaz