Prematüre Ventriküler Kompleks (PVC)


  • EKG Tanılama
  • 13 Şubat 2016
  • Prematüre Ventriküler Kompleks (PVC) için yorumlar kapalı
  • 2.807 kez görüntülendi

Prematüre Ventriküler Kompleks (PVC)

Prematüre erken vurular, ritmin belli bir periyotta giderken, ventriküllerdeki ektopik bir veya birkaç odaktan erken uyarı gelmesi durumudur. Erken gelen ventriküler uyarı nedeni ile oluşan QRS kompleksi diğer QRS komplekslerine benzemez. Geniş morfolojili QRS dalgası görülür. QRS kompleksinin amplitüdü yüksektir. QRS kompleksinin önünde P dalgası bulunmaz. Ventrikül kaynaklı bu erken vurular belirli bir düzenle gelebileceği gibi rastgele aralıklarla da gelebilir.  Ard arda PVC’ lerin gelmesi ventrikül taşikardisine zemin hazırlayabilir.

Genel olarak 2 bölümde incelenir.

Unifocal Prematüre Ventriküler Komples (Unifocal PVC)

Herhangi bir derivasyonda görülen erken vurular bir ektopik odakdan kaynaklanır. Bu nedenle aynı derivasyondaki tüm PVC atımları birbirine benzer.

Unifocal PVC

Unifocal PVC

Multifocal Prematüre Ventriküler Komples (Multifocal PVC)

Herhangi bir derivasyonda görülen erken vuruların kaynağı ventriküllerdeki birden fazla farklı ektopik odaklardır. Bu nedenle aynı derivasyondaki PVC atımları birbirinden farklıdır.

Multifocal PVC

Multifocal PVC

Özet
Prematüre Ventriküler Kompleks (PVC)
Makale Adı
Prematüre Ventriküler Kompleks (PVC)
Açıklama
Prematüre erken vurular, ritmin belli bir periyotta giderken ventriküllerdeki ektopik bir veya birkaç odaktan erken uyarı gelmesi durumudur.
Yazar
Editör
www.resusitasyon.com
Editör Logo
« »
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.