Prematüre Atriyal Kompleks (PAC)


  • EKG Tanılama
  • 7 Şubat 2016
  • Prematüre Atriyal Kompleks (PAC) için yorumlar kapalı
  • 2.678 kez görüntülendi

Prematüre Atriyal Kompleks (PAC)

Sinoatriyal düğümden kaynaklanan ve normal yollarla ilerleyip ventrikülleri depolarize eden eden bir elektriksel aktite var iken, atriyumlarda herhangi bir noktadan erken bir ateriyal uyarı ile atriyumların ve sonrasında ventriküllerin depolorize dildiği durumdur. Bu erken atriyal uyarının sonrasında sinoatriyal düğüm tekrar kontrolü ele alarak normal sinüs ritmini devam ettirir.

Erken gelen atriyal uyarılarda oluşan P dalgasının kökeni sinoatriyal düğüm olmadığı için, P dalgasının morfolojisi diğer P dalgalarından farklıdır. Ritm atriyal erken uyarının geldiği noktalarda düzensiz, sinoatriyal düğümden çıktığı noktalarda düzenlidir. Erken uyyarının geldiği noktalarda PR mesafesi değişebilir. Eğer erken uyarı AV düğüme yakın bir noktadan çıkarsa PR mesafesi kısalır. Erken uyarılarda, Aberan bir ileti yoksa QRS kompleksi dardır. Aberan ileti varlığında QRS kompleksi genişleyebilir. Prematüre atriyal atımlar belli bir rutin içerisinde gelebileceği gibi, rastgele aralıklarla da gelebilir.

Aşırı kafein alımı, alkol, sigara, stres, ilaçlar (digoxin) ve iskemik kalp hastalıkları prematüre atriyal komplekse neden olabilir. Acil olarak tedavi gerekmese de Atrial fibrilasyonu ve Atriyal flutter’i tetikleyebilir.

 

http://lifeinthefastlane.com

EKG: http://lifeinthefastlane.com

 Yukarıdaki EKG de, kırmızı daire içersinde Aberan iletimli PAC görülürken, mavi daire içerisinde normal iletimli PAC dörülmektedir.

Özet
Prematüre Atriyal Kompleks (PAC)
Makale Adı
Prematüre Atriyal Kompleks (PAC)
Açıklama
Sinoatriyal düğümden kaynaklanan ve normal yollarla ilerleyip ventrikülleri depolarize eden eden bir elektriksel aktite
Yazar
Editör
www.resusitasyon.com
Editör Logo
« »
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.