Hastane Öncesi Laktat Kullanımı

Hastane Öncesi Laktat Kullanımı

Foamem sitelerinde dolaşırken thetraumapro.com web sitesinde hastane öncesi dönemde laktat kullanımı ile ilgili kısa bir makale gördüm. Metini türkçeleştirerek sizlerle paylaşıyorum. Yazının orinaline buradan ulaşabilirsiniz. http://thetraumapro.com/2016/10/03/prehospital-lactate-ready-for-prime-time/

Hastane Öncesi Laktat Kullanımı

Birkaç ay önce travma aktivasyon sayfama yeni bir bilginin gelmeye başladığını gördüm: hasta başı laktat düzeyi. Bu sayfalardan önce konu hakkında hiçbir şey duymamıştım ve bunun yeni bir politika/uygulama ya da yürürlükte olan bir araştırma olup olmadığını merak ettim. Bu nedenle, elbette bu konu ile ilgili neler olduğunu bulmak için biraz araştırma yapmam gerekti. Bugün bulduklarımı sizlerle paylaşacağım.

Serum laktatı yatarak tedavi gören hastalarda ve özellikle de yoğun bakım ünitesinde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Doku hipoksisi ve/veya metabolik asidozun göstergesi olarak kullanılmaktadır. Çok sayıda çalışma, erken dönem hipovolemide normal görünebilecek hayati belirtileri (kan basıncı ve nabız) üstünkörü kullanmamız nedeniyle hipoperfüzyonun sıklıkla göz ardı edildiğini göstermiştir. Serum laktatı ile yönlendirilen tedavinin bazı çalışmalarda hayatta kalma oranını artırdığı ortaya koyulmuştur ve bu da resüsitasyonun gereğince uygulandığına işaret etmektedir. Laktat düzeylerinde kısa sürede iyileşme olmayan hastaların resüsitasyona yanıt vermeme ihtimali daha yüksektir ve bu kişilerde ölüm oranları daha yüksektir.

O halde hastane öncesi travma profesyonellerinin gizli doku hipoperfüzyonunu sahada saptayabilmeleri halinde uygun resüsitasyonun daha erken başlayabilecek olması mantıklı görünmektedir. Ve günümüzde neredeyse her şeyi ölçebilecek hasta başı cihazlar bulunmaktadır. İşte travma sayfamda yer alan en iyi ek bilgiler.
Ama unutmayın, bir şeyin mantıklı görünmesi onun işe yarayacağı anlamına gelmemektedir. Birmingham Üniversitesinden (İngiltere) bir grup araştırmacı 2015 senesi içerisinde sistematik bir literatür taraması gerçekleştirmiş ve özellikle hastane öncesi ortamda elde edilmiş laktat düzeylerini ele almıştır.

İşte ortaya koyulan bazı gerçekler:

  • Taranan 2.415 makale içerisinde sadece 7’si analize uygundu
  • Bu araştırmaların “düşük” ya da “çok düşük” kaliteli olduğu belirlenmiştir
  • Laktat düzeyinin saptanma yöntemleri (venöz ve kapiler), zamanlama ve belgelemede büyük farklılıklar belirlenmiştir
  • Araştırmacılar günümüzde sahada hasta başı laktat ölçümünü destekleyecek yeterli veri olmadığı sonucuna varmıştır

Özetle: Sahada hasta başı laktatın alınması iyi bir fikir gibi görünmektedir. Ne yazık ki bunu standart uygulama haline getirmeye yetecek kadar iyi herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Yeni tekniklerin her biri için geçerli olduğu üzere, veri bulunmuyorsa bu uygulamanın iyi ya da kötü olduğunun gösterilmesi için iyi tasarlanmış bir araştırmaya katılmak GEREKLİDİR. Siz de katılın!

Yazının kaynağı: Prehospital point-of-care lactate following trauma: a systematic review. J Trauma 81(4):748-755, 2016.

Özet
Hastane Öncesi Laktat Kullanımı
Makale Adı
Hastane Öncesi Laktat Kullanımı
Açıklama
Travma hastalarında hastane öncesi dönemde laktat kullanımı ve yoğun bakım ünitelerinde sağkalım oranı hakkında kısa bir makale
Yazar
Editör
www.resusitasyon.com
Editör Logo
« »
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz