Atriyoventriküler (AV) Bloklar


  • EKG Tanılama
  • 6 Şubat 2016
  • Atriyoventriküler (AV) Bloklar için yorumlar kapalı
  • 6.459 kez görüntülendi

Atriyoventriküler (AV) Bloklar

Normal fizyolojide, atriyumlardan çıkan uyarıların atriyoventriküler düğümden geçerek ventrikülleri depolarize etmesi gerekmektedir. Atriumlardan çıkan uyarı atriyoventriküler düğümden ventriküllere, normal süreden geç geçtiği yada hiç geçmediği durumlarda atriyoventriküler bloklardan söz edilir. PR mesafesi  normal şartlarda 0.20 saniyeden (5 küçük kare) daha kısa olmalıdır. Genel olarak ciddiyet sınıfına göre 3 derece AV blok mevcuttur.

AVBLOK

1. Derece AV Blok

Atriyumlardan çıkan uyarıların ventriküllere geç geçmesi sonucu ortaya çıkan AV bloktur. PR mesafesi 0.20 sn’den daha uzundur.AV bloklar içerisinde en hafif olanıdır. Atriyumlardan çıkan uyarıların tamamı ventriküllere geçerek ventrikülleri depolarize eder. AV düğümden ventriküllere geçmeyen uyarı yoktur, Yani her P dalgasını Mutlaka bir QRS kompleksi izler. Sorun sadece PR mesafesinin 0.20 sn’den (5 küçük kare) fazla olmasıdır. Tüm PR mesafeleri birbirine eşittir.

Genelde hiçbir belirti, bulgu yada şikayet yaratmaz.

1.derece

 

2. Derece Mobitz Tip I AV Blok

Her atriyal itetime QRS komleksinin gelmediği bir bloktur. PR mesafesi normal başlar ve gittikçe uzar. En sonunda p dalgasına QRS komleksi gelmez. Sonrasında bu ritüel baştan başlar. Blok, atriyoventriküler düğüm seviyesindedir.

2too1

2to1

 

2. Derece Mobitz Tip II AV Blok

PR mesafesinde uzama olmaksızın, arada bir P dalgasına QRS komleksinin gelmemesi durumudur. 2. derece Mobitz tip I blok gibi PR mesafesinde uzama olmaz. PR mesafesi her P dalgasına QRS komleksi geldiği atımlarda sabittir. 2:1, 3:1, 4:1 gibi görülebilir. (3:1= 3 p dalgasından 1 tanesine QRS kompleksi gelmemesi durumu). 2. derece tip I bloktan daha tehlikeli bir durumdur. Digoxin zehirlenmelerinde ve kalp hastalıklarında, kalp cerrahilerinden sonra, perikardit gibi inflamatuar hastalıklardan sonra görülebilir. Hastaya kalıcı pacemaker takılabilir.

2to2-2-1

2. Derece Mobitz Tip II 2:1 AV Blok Örneği

 

3. Derece AV Blok ( Tam Blok )

Atriyumlardan çıkan hiçbir ileti ventriküllere geçemez. Hiçbir P dalgası ile QRS kompleksi arasında bağlantı yoktur. Atriyumlar ayrı, ventriküller ayrı çalışırlar. P-P mesafeleri birbirine eşit, R-R mesafeleri birbirine eşittir. Ancak aralarında hiçbir bağlantı kurulamaz. QRS kompleksinin kaynağı AV düğümün altındadır. AV düğüme yakın noktadan çıkan QRS komplekslerinde, QRS kompleksinin süresi normal iken, daha aşağılardan çıkan QRS komplekslerinin süresi daha uzundur. Ventrikül hızı, 20-60/dk arasında değişebilir. Çok ciddi bir AV bloktur. Genelde tüm hastalara kalıcı Pacemaker takılır. Digoxin zehirlenmesinde görülebilir.

3rd

 

 

 

 

Özet
Atriyoventriküler (AV) Bloklar
Makale Adı
Atriyoventriküler (AV) Bloklar
Açıklama
Atriyoventriküler blokların tanımları ve görselleri...
Yazar
Editör
www.resusitasyon.com
Editör Logo
« »
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.